Ciechocinek - Informacje

Ciechocinek – perła uzdrowisk polskich. To największy, najbardziej popularny i najpiękniejszy kurort nizinny w Polsce..

Ciechocinek to miasto, które leczy ciało i duszę. Jego znaną w Polsce i w świecie marką są kliniki i sanatoria, gdzie kuracjusz poddawany jest uzdrawiającym kąpielom i zabiegom. Ale Ciechocinek to także jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Polski, do którego się chętnie powraca ze względu na wyjątkowy klimat, atmosferę i magię.

Słonawy posmak morskiej bryzy unoszącej się wokół tężni, słynne kwiatowe kobierce, urokliwe parki i deptaki, nastrojowe fontanny, niezapomniane koncerty w zabytkowej muszli, tradycyjne fajfy i dancingi. Tak uzdrawia Ciechocinek.

Bogactwem Ciechocinka są wspominane już w XIII wieku saliny. Podziemne złoża solanek bogate w mikroelementy, posiadają szczególne właściwości lecznicze. Jednak zanim Ciechocinek stał się słynnym uzdrowiskiem, solanka służyła przede wszystkim do produkcji soli warzonej.

Słynny ciechociński Grzybek to miejsce, gdzie kuracjusze wdychają leczniczy aerozol, dokąd wracają z sentymentem po latach. Fontanna Grzybek, czyli źródło nr 11 jest prawdziwym sercem miasta. Z tego źródła solanka tłoczona jest na tężnie.

Pomysł przemysłowego wykorzystania źródeł solankowych okolic Ciechocinka zrodził się po I rozbiorze Polski, kiedy Bochnia i Wieliczka, zaopatrujące Polskę w sól, znalazły się pod zaborem austriackim. Inspiratorem badań źródeł ciechocińskich był Konstanty Leon Wolicki.

W 1824 roku rozpoczęto budowę zaprojektowanej przez Jakuba Graffa warzelni soli oraz dwóch ogromnych drewnianych gradierni, służących do stężania solanki. Trzecia tężnia powstała w 1859 roku. Solanka skrapla się po ścianach kolejnych tężni, a pod wpływem wiatru i słońca intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się bogaty w jod mikroklimat, naturalne, lecznicze inhalatorium, niczym nadmorska bryza.

1836 rok to symboliczna data powstania Uzdrowiska Ciechocinek. W tym roku w miejscowej karczmie zainstalowano cztery miedziane wanny, a z solankowych kąpieli skorzystało 120 osób.

W roku 1916, czyli sto lat temu, Ciechocinek uzyskał prawa miejskie. Uzdrowisko ukierunkowane jest na leczenie chorób reumatycznych i narządu ruchu oraz układów: krążenia, oddechowego i nerwowego. Wodę pochodzącą ze słonych źródeł wykorzystuje się do kąpieli leczniczych, inhalacji i irygacji. Na kuracjuszy czeka ponad 5000 miejsc w 26 obiektach sanatoryjnych i szpitalnych wyposażonych w nowoczesną bazę leczniczo – rehabilitacyjną. Liczne hotele, pensjonaty i kwatery prywatne dostosowane są do wymogów każdego gościa, który pragnie odwiedzić ten kurort na dłużej lub tylko na weekend.

Ciechocinek oferuje kuracjuszom i turystom bogatą gamę atrakcji kulturalnych. Najważniejsze doroczne wydarzenia muzyczne odbywają się w zabytkowej muszli koncertowej, która powstała w 1909 roku w nietypowym dla Ciechocinka stylu zakopiańskim. Przez całe lato muszla tętni życiem.

Co roku tradycyjnie uzdrowisko zmienia się w miasto festiwali. Festiwal Operowo – Operetkowy, Gala Polskich Tenorów, Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, Festiwal Blues bez Barier to zaledwie kilka przykładów bogatej oferty kalendarza imprez.

Koncerty i przedstawienia odbywają się często w stylowych wnętrzach Teatru Letniego. Zabytkowy, secesyjny budynek, powstały w roku 1891 jest jednym z trzech tego typu drewnianych obiektów w Europie. Pięknie odrestaurowany zaprasza w gościnne progi artystów z kraju i zagranicy.

Ciechocinek to miasto – ogród. Zieleń parku Zdrojowego, Tężniowego i Sosnowego dopełniają rabaty kwiatowe, jakich w tak imponującej gamie form i kolorów nie spotka się w żadnym innym polskim mieście. Na ich obsadzenie zużywa się ponad 300 tysięcy sadzonek roślin rocznie. Słynny ciechociński deptak zaprojektował w 1934 roku Zygmunt Hellwig. To ulubione miejsce spacerowe kuracjuszy, zwłaszcza wieczorową porą, gdy umiejscowiona tam fontanna czaruje grą barw i tańcem zmieniających się rytmicznie wodotrysków.

Kuracjusze chętnie wybierają się w podróż po mieście bryczką, rikszą albo meleksem. Poznają w trakcie takiej wyprawy lokalne anegdoty, historie ludzi i obiektów. Każde z tych miejsc ma swoją ciekawą opowieść.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Ciechocinka jest Dworek Prezydentów RP w parku Sosnowym. Zbudowano go w latach 30. XX wieku jako dar mieszkańców dla Prezydenta Ignacego Mościckiego. Inspiracją do jego powstania była wizyta Prezydenta w Ciechocinku z okazji ceremonii otwarcia basenu termalnosolankowego. Dworek został odremontowany przez Kancelarię Prezydenta RP i jest obecnie ośrodkiem informacyjno- kulturalnym dostępnym dla zwiedzających.

Jednym z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta jest polowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, zaprojektowana w stylu zauralskim. To unikatowa budowla w Europie.

Bardzo dobra baza sportowo-rekreacyjna to ważny atut Ciechocinka. Większy dostęp mieszkańców do nowo powstałych obiektów przyczynia się do kolejnych sukcesów sportowych, wpływa na rozwój aktywności ruchowej, a tym samym na poprawę stanu zdrowia społeczności lokalnej. Atrakcyjnym sposobem na spędzenie wolnego czasu są dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów obiekty ulokowane w bezpośredniej bliskości tężni: korty tenisowe, park linowy, ścianki wspinaczkowe, boisko i siłownia na wolnym powietrzu.

Nowoczesny camping, usytuowany w pobliżu strefy uzdrowiskowej gości turystów przez cały rok. Rekomendacje Campingu Ciechocinek znaleźć można na polskich i światowych portalach poświęconych turystyce i caravaningowi.

Ciechocinek to miasto, do którego się wraca. Z małej osady żyjącej z odzyskiwania soli zmienił się w modny kurort. 180-lecie uzdrowiska i 100-lecie miasta to okazja do kolejnych spotkań przy grzybku, żabce, Jasiu i Małgosi. W każdym z tych uroczych miejsc. I to o każdej porze.

Dlatego warto podarować sobie w okresie zimowym wypoczynek w jednym z najlepszych obiektów Spa w Polsce. To tu, z dala od miejskiego zgiełku, w cieniu majestatycznych tężni solankowych, można zregenerować siły i pobudzić własną energię. Zimowy wypoczynek w Ciechocinku pozwoli odzyskać nie tylko spokój i harmonię, ale też zadbać o zdrowie i młody wygląd.

W okresie zimowym uzdrowisko kusi niskimi cenami, szeroką ofertą specjalistycznych zabiegów leczniczych, rehabilitacyjnych, dermatologicznych, a także wieloma atrakcjami w obiektach Wellness & Spa. Bogate tradycje lecznicze, znakomita kadra medyczna, personel zabiegowy i rehabilitanci, a także bliskość tężni to gwarancja skutecznego leczenia i dobrego wypoczynku. Dodatkowy relaks w okresie zimowym zapewniają kompleksy basenowe wyposażone w liczne atrakcje, a także sauny, łaźnie oraz groty solne. Przy sprzyjającej pogodzie można się natomiast wybrać na długi spacer, np. z instruktorem Nordic Walking. Do pieszych wędrówek zachęcają również urokliwe parki oraz wyjątkowy mikroklimat panujący wokół tężni.

Na gości czekają luksusowe warunki zamieszkania, zróżnicowana i bogata oferta żywieniowa, a także interesująca oferta kulturalna.

Renoma, tradycja, znakomite warunki pobytu...
W Ciechocinku odzyskuje się zdrowie, „ładuje akumulatory”, poprawia samopoczucie. Tutaj naprawdę należy bywać!

Biuro Kultury, Sportu i Promocji Miasta / Informacja Turystyczna
ul. Zdrojowa 2b, 87-720 Ciechocinek
tel. 54 416 1005, 54 416 0160
www.ciechocinek.pl, e-mail: promocja@ciechocinek.pl