|
|
|
|
|
|
|
 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI I KULTURY ROMÓW

Co roku, w perle polskich uzdrowisk, w Ciechocinku, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, który jest największą imprezą romską, w całej Europie.

Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem Festiwalu Romów, jest Don Vasyl - najpopularniejszy Rom w Polsce, który jest nie tylko wspaniałym muzykiem, piosenkarzem, czy kompozytorem, lecz także znakomitym poetą.

Z początku Festiwal Romów odbywał się w drewnianej, zabytkowej Muszli Koncertowej, znajdującej się w Ciechocinku, co nadawało niesamowity charakter tej wspaniałej imprezie kulturalnej, jednak zainteresowanie festiwalem, było tak duże, że aby wszyscy mogli się zmieścić, festiwal musiał być przeniesiony na większy teren.

W 2001 roku, festiwal przeniesiono na płytę stadionu „Zdrój”, w Ciechocinku, gdzie co roku, stawiana jest specjalna scena, na której występuja artyści romscy, z całego świata.

Ideą I Festiwalu, który odbył się w 1997 roku, było zebranie dawnych członków zespołu Roma, który działał od 1948r. Stąd gośćmi festiwalu byli: Randia z USA i siostry Rajfer z Izraela.

Drugi Festiwal, przyjął ideę prezentacji kultury romskiej w Europie, natomiast III Festiwal Romów „Romowie wokół nas”, prezentował kulturę Romów w Państwach sąsiadujących z Polską.

IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, zaprezentował nam proces metamorfozy narodu romskiego oraz kultywowanie tradycji w pokojowej konfrontajci z innymi tradycjami i kulturami.

Kolejne edycje Festiwalu, propagowały kulturę, muzykę, taniec, a także jezyk społeczności romskiej.

Festiwal Romów, przyciąga tłumy miłośników folkloru, tańca i muzyki romskiej, a także samych Romów, którzy zjeżdżają do Ciechocinka, nawet z najodległejszych zakątków świata, by podtrzymać i kultywować swoją ciekawą tradycję i piękną kulturę.

Podczas transmisji, relacjonowanej przez Katarzynę Dowbor i Zofię Czernicką, przeprowadzonych na zlecenie Telewizji Polskiej (Program 2), przed telewizorami zasiada kilka milionów osób, co niewątpliwie wskazuje, na wielkie zainteresowanie Festiwalem Romów, który służy integracji romów rozsianych po świecie, a także zbliża Ich do innych mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego i Polski.

Każdy festiwal jest coraz ciekawszy i coraz bardziej urozmaicony.

W 2004 roku odbył się ósmy już, Międzynarodowy Festiwal Romów, który był inny niż wszystkie poprzednie festiwale, ponieważ w 2004 roku, po raz pierwszy od czasów wojny, król romski, nadał tytuł romskiego wójta.
Wraz z inkrustowaną złotem i srebrem laską, tytuł wójta Romów trafił do Ryyszarda Ulickiego z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
(...)Przed wojną takimi tytułami honorowano m.in. arystokrację i książąt, np. Radziwiłłów, którzy darzyli Cyganów wielką sympatią.
Ryszard Ulicki to wielki przyjaciel Romów, autor znanych i popularnych piosenek: „Świat nie wierzy łzom”, „Żółty jesienny liść”, czy „Kolorowe jarmarki”
- uzasadnił wybór dyrektor programowy festiwalu Jarosław Orłowski.

Na festiwalu w 2004 roku, Romowie zaprezentowali inscenizację, przedstawiającą porwanie kobiet romskich, przez mężczyzn, w celu wzięcia ślubu, co dawniej było powszechną tradycją wśród romskich mężczyzn.

Gościem specjalnym festiwalu, była Maryla Rodowicz, która zaśpiewała swoje znane utwory, związane z Romami. Na festiwalu gościła również Justyna Steczkowska, która wraz z urodziwym synem Don Vasyla, Dzianim, prowadziła koncert.

Jak zwykle, na pięknie zaaranżowanej kolorowej scenie, występowały romskie zespoły z kraju i zagranicy. Wokół sceny zrobiono coś w rodzaju dawnego obozowiska romskiego, w którym można było podziwiać wozy i namioty Romów, których niegdyś używali, podczas swoich wędrówek.

Paliły sie także ogniska, wokół których tańczyły, w tradycyjnych kolorowych, falbaniastych sukniach, piękne kobiety romskie i również, tradycyjnie ubrani, urodziwi romscy mężczyźni.

Romowie, jak zwykle, zaprezentowali piękne tańce i porywającą, skoczną muzykę, która porwała wszystkich do tańca.

 
Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin klimatyzacja Nowy Dwór Mazowiecki Funker Design www JB Granix Nagrobki Agencja artystyczna You and Me House of Funk Radio Poland medical service strona www Tomasza Płanety Modlin Twierdza AdlistaPL Usługi pogrzebowe Nowy Dwór Mazowiecki Manewry Kabaretowe Taxi Modlin Warszawa Taxi M Taxi BMW Zabawki edukacyjne toys.edu.pl domena na sprzedaż Don Vasyl Borkowska.eu Gestalt psychoterapia dzikowski abcauto-serwis.pl mechanik nowy dwor maz Barrioloco koncerty warszawa borkowska alicja