|
|
|
|
|
|
|
 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI I KULTURY ROMÓW

Co roku, w perle polskich uzdrowisk, w Ciechocinku, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, który jest największą imprezą romską, w całej Europie.

Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem Festiwalu Romów, jest Don Vasyl - najpopularniejszy Rom w Polsce, który jest nie tylko wspaniałym muzykiem, piosenkarzem, czy kompozytorem, lecz także znakomitym poetą.

Z początku Festiwal Romów odbywał się w drewnianej, zabytkowej Muszli Koncertowej, znajdującej się w Ciechocinku, co nadawało niesamowity charakter tej wspaniałej imprezie kulturalnej, jednak zainteresowanie festiwalem, było tak duże, że aby wszyscy mogli się zmieścić, festiwal musiał być przeniesiony na większy teren.

W 2001 roku, festiwal przeniesiono na płytę stadionu „Zdrój”, w Ciechocinku, gdzie co roku, stawiana jest specjalna scena, na której występuja artyści romscy, z całego świata.

Ideą I Festiwalu, który odbył się w 1997 roku, było zebranie dawnych członków zespołu Roma, który działał od 1948r. Stąd gośćmi festiwalu byli: Randia z USA i siostry Rajfer z Izraela.

Drugi Festiwal, przyjął ideę prezentacji kultury romskiej w Europie, natomiast III Festiwal Romów „Romowie wokół nas”, prezentował kulturę Romów w Państwach sąsiadujących z Polską.

IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, zaprezentował nam proces metamorfozy narodu romskiego oraz kultywowanie tradycji w pokojowej konfrontajci z innymi tradycjami i kulturami.

Kolejne edycje Festiwalu, propagowały kulturę, muzykę, taniec, a także jezyk społeczności romskiej.

Festiwal Romów, przyciąga tłumy miłośników folkloru, tańca i muzyki romskiej, a także samych Romów, którzy zjeżdżają do Ciechocinka, nawet z najodległejszych zakątków świata, by podtrzymać i kultywować swoją ciekawą tradycję i piękną kulturę.

Podczas transmisji, relacjonowanej przez Katarzynę Dowbor i Zofię Czernicką, przeprowadzonych na zlecenie Telewizji Polskiej (Program 2), przed telewizorami zasiada kilka milionów osób, co niewątpliwie wskazuje, na wielkie zainteresowanie Festiwalem Romów, który służy integracji romów rozsianych po świecie, a także zbliża Ich do innych mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego i Polski.

Każdy festiwal jest coraz ciekawszy i coraz bardziej urozmaicony.

W 2004 roku odbył się ósmy już, Międzynarodowy Festiwal Romów, który był inny niż wszystkie poprzednie festiwale, ponieważ w 2004 roku, po raz pierwszy od czasów wojny, król romski, nadał tytuł romskiego wójta.
Wraz z inkrustowaną złotem i srebrem laską, tytuł wójta Romów trafił do Ryyszarda Ulickiego z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
(...)Przed wojną takimi tytułami honorowano m.in. arystokrację i książąt, np. Radziwiłłów, którzy darzyli Cyganów wielką sympatią.
Ryszard Ulicki to wielki przyjaciel Romów, autor znanych i popularnych piosenek: „Świat nie wierzy łzom”, „Żółty jesienny liść”, czy „Kolorowe jarmarki”
- uzasadnił wybór dyrektor programowy festiwalu Jarosław Orłowski.

Na festiwalu w 2004 roku, Romowie zaprezentowali inscenizację, przedstawiającą porwanie kobiet romskich, przez mężczyzn, w celu wzięcia ślubu, co dawniej było powszechną tradycją wśród romskich mężczyzn.

Gościem specjalnym festiwalu, była Maryla Rodowicz, która zaśpiewała swoje znane utwory, związane z Romami. Na festiwalu gościła również Justyna Steczkowska, która wraz z urodziwym synem Don Vasyla, Dzianim, prowadziła koncert.

Jak zwykle, na pięknie zaaranżowanej kolorowej scenie, występowały romskie zespoły z kraju i zagranicy. Wokół sceny zrobiono coś w rodzaju dawnego obozowiska romskiego, w którym można było podziwiać wozy i namioty Romów, których niegdyś używali, podczas swoich wędrówek.

Paliły sie także ogniska, wokół których tańczyły, w tradycyjnych kolorowych, falbaniastych sukniach, piękne kobiety romskie i również, tradycyjnie ubrani, urodziwi romscy mężczyźni.

Romowie, jak zwykle, zaprezentowali piękne tańce i porywającą, skoczną muzykę, która porwała wszystkich do tańca.